Jdi na obsah Jdi na menu
 


Artroskopie

Popis artroskopie
Artroskopie je miniinvazivní operační zákrok (krátkodobá operace s minimální zátěží pro organismus) prováděný na operačním sále. Také lze říci, že je to endoskopická vyšetřovací metoda umožňující přesnou diagnostiku poranění nebo onemocnění kloubů. Artroskopie se provádí uvnitř kloubu, bez jeho otevření, za optické kontroly přenosem obrazu z kamery na obrazovku. Během zákroku je možné ihned provádět ošetření zjištěných poranění nebo řešit některé diagnostikova­né stavy.

Výhodou této moderní metody je především minimální zátěž pro pacienta a možnost ambulantního provedení výkonu. Ve srovnání s dříve prováděnými otevřenými operacemi kloubů je pooperační období nesrovnatelně zkráceno. Pacient se velmi brzy navrací nejen k běžné činnosti, ale také ke sportu.

U kolenního kloubu se artroskopie provádí z důvodů poškození menisku (přetržení), kloubní chrupavky, poranění zkřížených vazů, uvolnění části kosti nebo chrupavky do kloubu aj.
U ramenního kloubu se diagnostikuje a léčí možné poškození dvouhlavého svalu, jehož šlacha prochází kloubním pouzdrem, postižení kloubního pouzdra (zejména jeho okrajových částí) a změny spojené se stárnutím kloubu.

Z obdobných důvodů je artroskopicky možné vyšetřit i klouby jako je loket, zápěstí, hlezno, kyčel, či drobnější klouby.

Co dělat před artroskopií
Protože se jedná o operační zákrok je nutné podstoupit ještě tzv. předoperační vyšetření u obvodního lékaře. Na závěr klient obdrží zprávu, kterou vezme s sebou k přijetí do nemocnice.

Bezprostředně před artroskopií
Dle zvyklostí ortopedicko-traumatologického oddělaní Nemocnice Prostějov je ke všem ASK /artroskopiím/ a jiným zákrokům a operacím v celkové anestezii nástup den před operací a s tím související důkladná předoperační příprava pacienta k zajištění jeho nejvyšší bezpečnosti a pohodlí.
Před výkonem musí klient sundat všechny šperky, vyjmout si kontaktní čočky, zubní náhrady, ženy musí být nenalíčené a s odlakovanými neh­ty.

Proces artroskopie
Artroskopie se vždy provádí za sterilních podmínek na chirurgickém operačním sále, podle volby klienta v celkové nebo spinální anestézii. Délka operačního výkonu závisí na obtížnosti prováděného léčebného zásahu, běžně se ale pohybuje mezi 15ti a 45ti minutami. Po důkladné dezinfekci širokého okolí kloubu
je proveden první miniřez ve vyšetřovaném kloubu. Do tohoto řezu se zavádí optika artroskopu. Dalším jedním nebo dvěma miniřezy se zavádějí ostatní speciální artroskopické nástroje. Po celou dobu výkonu je kloubní dutina proplachována sterilním fyziologickým roztokem. Vlastní artroskopie zahrnuje diagnostické prohlédnutí všech struktur kloubu a dle potřeby následně i chirurgický zákrok. Při artroskopické operaci se užívají technologie a materiály, které jsou vhodné pro každého pacienta. Fixační implantáty jsou vyrobeny buď z titanu, nebo z materiálu, který se v průběhu několika let vstřebá a je tak zcela odbourán. Po výkonu jsou miniincize /řezy/ sešity a sterilně zakryty

Po artroskopii
Bezprostředně po artroskopii každý pacient odpočívá po dostatečně dlouhou dobu, aby se vstřebaly všechny léky použité k anestézii. Během této doby je sledován celkový stav pacienta a především operovaný kloub včetně odvodného drénu, který nemusí být zaveden po každé artroskopii - záleží na rozsahu výkonu. Také, po dobu 2 hodin po výkonu, není dovoleno jídlo ani pití. Je-li pooperační průběh bez komplikací, může být pacient druhý den propuštěn domů. V indikovaných případech je předepisována rehabilitace, doporučeno nošení ortézy nebo berlí.

Kontrola operovaného kloubu probíhá, dle zvyklostí daného zdravotnického zařízení, přibližně za 1–2 týdny. V případě jakýchkoli potíží je nutné vyhledat lékaře ihned.
Návrat k běžným aktivitám je po zákroku možný po několika dnech, ale záleží samozřejmě na typu onemocnění a rozsahu výkonu.